Firma zajmująca się ubezpieczeniami nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie szkody, które powstały w przewożonych ładunkach albo bagażach.

Wypadki podczas jazdy autem mogą przydarzyć się każdemu z nas. Dlatego też w naszym kraju obowiązkiem jest zakup ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. To ubezpieczenie obejmuje rekompensatę różnych szkód, jakie powstały podczas stłuczki lub wypadku na drodze, zarówno materialnych jak i osobowych. Trzeba pamiętać, iż polisa OC przydzielona jest do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela. Natomiast zakres ubezpieczenia OC jest określony ustawowo tak więc w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie to prezentować się podobnie.

 

Poszkodowany podczas kolizji lub wypadku ma prawo ubiegać się o naprawę pojazdu albo ubiegać się się o wypłatę rekompensaty, jaka zostanie przeznaczona na naprawę. Jest wariant bezgotówkowy lub gotówkowy wypłaty rekompensaty. W przypadku wariantu bezgotówkowego zakład ubezpieczeniowy pokrywa koszt naprawy, natomiast posiadacz pojazdu nie musi uczestniczyć w rozliczeniach. Osoba poszkodowana w wypadku może też spodziewać się pokrycia kosztów na holowanie pojazdu do odpowiedniego warsztatu lub wynajmu samochodu zastępczego. Wiele przydatnych informacji nawiązujących do rozliczeń ubezpieczenia OC jest możliwość odnaleźć na doskonałym blogu robakubezpieczenia.pl. Warto wspomnieć, iż zakład zajmujący się ubezpieczeniami ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, a jeśli tego terminu nie dotrzyma, musi poinformować o tym osobę poszkodowaną. Ważne jest także to, że zakład ubezpieczeniowy powinien w takiej sytuacji wypłacić bezsporną część rekompensaty, natomiast wypłata pełnego odszkodowania nie powinna trwać więcej niżeli dziewięćdziesiąt dni od daty złożenia dokumentów o szkodzie w wyniku wypadku. Bardzo ważną informacją jest też to, że ubezpieczenie OC nie obowiązuje tylko w sytuacji szkody powstałej w trakcie jazdy samochodem.

 

Za szkodę, jaka powstała w związku z ruchem samochodu jest uważana też szkoda , która została wyrządzona w trakcie wysiadania a także wsiadania do auta. Dotyczy to też takowych sytuacji, jak załadunek czy rozładunek towarów jak również podczas garażowania lub postoju pojazdu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma liczne wykluczenia odpowiedzialności. Zakład ubezpieczeniowy ubezpieczeniowy1.pl nie odpowiada za szkody, jakie powstały w wiezionych ładunkach albo bagażach. Należy tu wymienić szczególnie stratę pieniędzy, biżuterii czy też innych wartościowych rzeczy. W związku z powyższym, ubezpieczenie OC chroni kierowcę w okresie trwania polisy. Sprawca kolizji drogowej lub wypadku może spodziewać się, iż wszelkie wywołane przed niego szkody będą zrekompensowane w jego imieniu poprzez zakład ubezpieczeniowy. Trzeba tu dodać, iż można wyróżnić szkody całkowite oraz szkody częściowe. Szkoda częściowa polega na tym, że awarie auta są minimalne oraz mamy możliwość je naprawić w opłacalny.

 

Tymczasem szkoda całkowita oznacza w praktyce stwierdzenie, że samochody całkowicie nie opłaca się naprawiać a także przywracać jego stan pierwotny. To więc sytuacja znacznie bardziej skomplikowana dla kierowcy. Trzeba wiedzieć, iż szkoda całkowita znaczy, że firma ubezpieczeniowa nie zajmie się naszym uszkodzonym samochodem, który po takim wypadku będzie już nazywany wrakiem. Zakład ubezpieczeniowy nie przejmuje pojazdu, ale zazwyczaj odlicza jego szacunkową wartość od sumy rekompensaty. Oczywiście posiadacz wraku może sprzedać wrak, co przeważnie oznacza wykorzystanie różnych nieuszkodzonych części wyposażenia w następnym aucie.

Źródło: o-ubezpieczeniach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top