Jak posiadać żywe drzewko w mieszkaniu?

W Kościele katolickim bardzo ważnym świętem jest Wielkanoc, gdy czcimy Zmartwychwstałego Jezusa. Natomiast to do świąt Bożego Narodzenia zwykle przygotowujemy się bardziej jak również to na Boże Narodzenie czekamy z niecierpliwością.

Zastanawiam się, co jest takiego niezwykłego w Bożym Narodzeniu, że obchodzą je wręcz ludzie niewierzący albo jednostki innych wyznań (oczywiście osoby te pomijają aspekty religijne związane z tym właśnie okresem). Czy ludzi urzeka ta zimowa, surowa pora roku? Czy może koniec roku i związane z tym przemyślenia i postanowienia? Czy może to, że (zwłaszcza na terenie Rzeczpospolitej Polskiej) jest to czas, gdy członkowie rodziny są ze sobą w szczególności blisko- przyjeżdżają do siebie, telefonują a także wysyłają sobie kartki?

Być może wszystko to razem aranżuje taką bajeczną atmosferę, która wciąż urzeka wiele osób? Dla każdego katolika odpowiedź na to pytanie jest prosta – podczas świąt Bożego Narodzenia radośnie świętuje dzień, kiedy Bóg w postaci człowieka schodzi tu na ziemię.

Tak wyjątkowe wydarzenie obowiązkowo musi być uczczone rozmaitymi tradycjami, związanymi jedynie z tym właśnie okresem czasu. Pamiętamy o tym, by mieszkanie stosownie przygotować do Bożego Narodzenia – na samym początku go posprzątać, a potem przyozdobić. I chociaż dziś sklepy oferują różne dekoracje świąteczne, jak na przykład świąteczne wianki, czy dekoracje, to jednakże nic nie zdoła zastąpić zielonego drzewka czyli choinki.

W dawnych czasach jednym jedynym świątecznym drzewkiem była żywa choinka, a kolejno zastąpiła ją sztuczna choinka – a ją z kolei reklamowano, jako zakup jednorazowy i ekologiczny. Jednak wkrótce bardzo wielu się przekonało, że „nie ma to, jak żywa choinka”, która pięknie pachnie a także której wyglądu żadna sztuczna choinka nie zdoła zastąpić.

Obecnie wiele osób na wsi, jeżeli ma wystarczająco dużą działkę, sadzi sobie rząd żywych choinek, które rok w rok, przed świętami Bożego Narodzenia, ścina. Takiej możliwości nie posiadają niewątpliwie osoby, które mieszkają w większych miastach. Czy istnieje jakiś sposób, ażeby mieć żywą choinkę w bloku, do tego jeszcze nie mając dużego pojazdu, aby ją przetransportować? A więc niektóre szkółki oferują choinki wraz z dostawą. Także nawet mieszkańcy stolicy mają możliwość radować się widokiem oraz zapachem takiego pięknego drzewka, wystarczy, że wprowadzą w wyszukiwarkę internetową frazę: choinki z dostawą Warszawa.

Powiada się, że jak choinkę wniesiemy do domu, to tak jakby już trwały Święta Bożego Narodzenia. Natomiast jeszcze należy przygotować świąteczne potrawy a także upiec ciasta i ciasteczka. A naszą, żywą choinkę, chociaż jest piękna, trzeba ubrać w gustowne bombki i światełka. A pod nią ułożyć podarunki.

A wszystkie te działania prowadzą do punktu kulminacyjnego – Kolacji Wigilijnej. Chyba najistotniejszym jej momentem jest dzielenie się opłatkiem, które zazwyczaj niezwykle wzrusza. Po podzieleniu się opłatkiem rodzina rozsiada się do wigilijnego stołu oraz smakuje dwanaście wigilijnych potraw. Ten uroczysty wieczór kończy się bez wątpienia znaną wszystkim Pasterką, czyli mszą która odprawiona jest o północy.

I chociaż po Wigilii mamy nadal 2 dni Bożego Narodzenia, to jakoś ona najbardziej nam zostaje w pamięci. Dlatego też warto pielęgnować stare tradycje, ponieważ posiadają one same w sobie niesamowitą moc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top