W kamieniarstwie granit jest bardzo łatwym w obróbce materiałem.

Kamieniarstwo jest jedną z gałęzi rzemiosła, które wraz z upływającym czasem coraz mocniej się rozwija, ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. Nic też nie wskazuje na to, iż miałoby ono utracić na swojej popularności, gdyż jest nieustanne zapotrzebowanie np na pomniki oraz nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna a służyło również do wielu innych celów niżeli służy nam dzisiaj. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną a mianowicie to, że bloki kamienne trzeba na początek wydobyć a następnie poddać je odpowiedniej obróbce.

 

Na dzień dzisiejszy wydobyte skalne bloki cięte są na różnej grubości płyty co zależy od ich przeznaczenia. W kolejnym etapie są polerowane w celu uzyskania połysku. I dopiero wtedy wycinane są z nich konkretne elementy, w których kolejny raz poleruje się obrzeża i powierzchnie zewnętrzne. Kamieniarstwo, to nie tylko nagrobki a także pomniki, lecz również przeróżne części budowlane, które też wyrabiane są z różnego rodzaju kamienia. Jeśli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one bardzo często wyrabiane ze skał magmowych, lub metamorficznych.

 

Najbardziej pospolitą skałą magmową jest z pewnością granit. Występuje on we wszystkich częściach świata. W naszym państwie także możemy go spotkać koło Krakowa, na Górnym Śląsku oraz w Tatrach. Granit wykorzystany jest przede wszystkim w produkcji nagrobków i pomników. Jest również wykorzystywany w budowlance, lecz zdarza się to rzadko, gdyż w budowlance najczęściej używa się skał osadowych. Granit jest głębinową, kwaśną oraz jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z plagioklazu, kwarcu, skalenia potasowego i biotytu. Może on mieć różnorodne kolory, jak szary, jasnoszary, ciemnoszary, zielony, biały, czerwony, a nawet posiadać różne odcienie różu. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest bardzo łatwym w obróbce kruszcem. W dodatku części zrobione z granitu są trwałe a także wyglądają estetycznie. To dlatego poza nagrobkami oraz pomnikami wykorzystuje się go coraz częściej także w budownictwie. W budownictwie z granitu powstają elementy dekoracyjne, płyty okładzinowe i jeszcze wiele innych części. Dziś zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak dawniej.

 

Współcześnie rozwój w technologii doprowadził do tego, że tą pracę w ogromnym stopniu ułatwiają maszyny a także różne urządzenia, które pomagają rzeźbić, wiercić, wycinać, polerować czy szlifować. Jednakże ludzkie ręce a także ludzka siła w każdej chwili jest potrzebna. I dlatego osoby pragnące działać w kamieniarstwie powinny wyróżniać się bardzo dobrym stanem zdrowia a także sporym zasobem siły. Co więcej, jak w każdej pracy, tak także i tu potrzeba właściwego podejścia do wykonywanej pracy oraz dokładności, gdyż tylko taki zakład, który produkuje piękne i funkcjonalne elementy, czy też konstrukcje ma duże szanse na utrzymanie się na rynku a także rozwój. Dziś na terenie RP w tej dziedzinie też istnieje duża konkurencja dlatego należy być konkurencyjnym w każdym aspekcie, ażeby utrzymać się w tym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top