Zmienne warunki atmosferyczne powodują, że izolacje termiczne muszą być bardzo wysokiej jakości.

Podgrzana w piecu gazowym, węglowym czy elektrycznym woda powinna być przetransportowana w odpowiednich rurach do miejsca docelowego. Częstokroć zdarza się, że miejsce to jest bardzo oddalone i dlatego upływa dość dużo czasu, zanim woda znajdzie się w baterii prysznica lub umywalki. To rodzi problem strat cennej energii, jakie mają miejsce automatycznie podczas przepływu wody. Żeby straty te zminimalizować stosuje się na dużą skalę specjalistyczne cienka izolacja termiczna.

 

Problem strat energii cieplnej jest jeszcze bardziej zauważalny w przypadku, kiedy ciepłownia publiczna musi dostarczyć ogrzaną wodę do domów i osiedli , które funkcjonują w systemie. Zmienne warunki atmosferyczne, i niskie temperatury wymuszają to, że izolacje , które okalają rury transportujące wodę muszą być bardzo porządnie wykonane. W zamkniętych, niewielkich systemach ogrzewania domowego używa się piankę polietylenową jako otulinę, bo dzięki niej rura odpowiedzialna za transport wody nie oddaje energii cieplnej otoczeniu. Kolejną pozytywną cechą tego rozwiązania jest ochrona samej metalowej struktury rury przed różnymi mechanicznymi uszkodzeniami a także ciężkimi do określenia stratami wynikającymi z pojawienia się awarii tego typu.

 

Kolejną otuliną są przemysłowe izolacje rur. Ilości wody, której temperatura powinna być utrzymywana na jednakowym poziomie są w takich warunkach dużo większe. To samo możemy zresztą stwierdzić o temperaturze wody, która przepływa w rurach przemysłowych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc w tym przypadku wełna szklana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top