By sprawdzić ochronę danego serwera stosuje się testy penetracyjne.

Hosting VPS (jest to skrót angielskiego terminu) ma za zadanie dzielić fizyczny komputer na poszczególne części, każda część ma na celu imitować oddzielny serwer fizyczny. Prościej mówiąc – to technika , która pozwala na utworzenie kilku maszyn wirtualnych w obrębie jednej maszyny fizycznej. W dodatku każdy tego rodzaju hosting jest od siebie całkowicie odizolowany. Tego typu serwery są bardzo często wykorzystywane przez rozbudowane sklepy online czy większe serwisy.

Hostingi VPS są w pewnym sensie bardzo zaawansowanym wirtualnym systemem, w którym użycie odpowiedniego oprogramowania pozwala na pełne odzwierciedlenie serwera dedykowanego (czyli fizycznego) danego komputera. Jedyną różnicą w odniesieniu do całkowitego serwera dedykowanego jest to, iż jego zasoby w zakresie sprzętu dostępne są dla większej ilości użytkowników. Zdalny Admin to wielopoziomowe zadanie. Przede wszystkim oprogramowanie, na jakim działa serwer powinien być ciągle updatowane, by prawidłowo działało. Co więcej trzeba kontrolować odpowiedzi czy usługi aplikacji na konkretnym hostingu i jeśli zajdzie taka potrzeba naprawić występujące błędy.

Te działania są fundamentem dobrej administracji, jednak można je poszerzyć o działania tj.: archiwizacja danych oraz optymalizacja aktualnych konfiguracji. Ważne jest aby nasz hosting był odpowiednio chroniony. By sprawdzić ochronę danego serwera zazwyczaj stosuje się testy penetracyjne. To tzw. etyczny hacking. Zarządca serwera hackuje go w identyczny sposób jak zrobili by to potencjalni włamywacze. W ten sposób weryfikowane są wszystkie zabezpieczenia mające na celu ochraniać hosting przed tego rodzaju zagrożeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top